Trzy sposoby na zwiększenie wytrwałości w trakcie zmiany


Gdy jesteśmy w trakcie realizacji celu/ dokonania zmiany warto pamiętać, by pielęgnować pozytywne emocje. One dają nam energię do działania. Dzięki emocjom pozytywnym łatwiej się uczymy.

Notabene jak dowiódł Martin Seligman w swoich badaniach nad poczuciem szczęścia, bycie szczęśliwym nie oznacza brak emocji negatywnych. Ludzie szczęśliwi także się boją, smucą czy gniewają. Chodzi po prostu o to, by nasz osobisty bilans emocjonalny był na plus, by przeważały emocje pozytywne. Wtedy czujemy się szczęśliwi. Warto więc pielęgnować pozytywne emocje takie jak radość, wdzięczność, akceptację.


Jeśli wolisz obejrzeć film zamiast czytać kliknij👉 Trzy sposoby na zwiększenie wytrwałościJednym ze sposobów na budowanie pozytywnych emocji w trakcie zmiany jest nagradzanie się za każde nawet drobne osiągnięcia.

Zmiana następuję często małymi kroczkami, zwłaszcza gdy nasz cel jest długookresowy. Cały proces trzeba rozbić na etapy. Ważne jest jednak byśmy znaleźli czas na nagrodę, małą celebrację po każdym etapie. Nie od razu zaczynajmy realizować następny etap, bo potrzebujemy na dalszą drogę pozytywnej energii.

W ramach nagrody nie trzeba biec do sklepu i robić duże zakupy, bo to może się odbić negatywnie na naszych finansach. Nagrody mogą być wszelkie drobne przyjemności. Jeśli masz dużo zajęć to taką nagroda może to być dla Ciebie np. ulubiona kawa w ciszy lub spacer z przyjaciółką. Taką nagrodą może być też chwalenie siebie. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie byśmy sami sobie pogratulowali – „Dobra robota”, „Dałaś radę” „Masz to!”
Każdy może sobie coś wybrać słowa, które najlepiej do niego przemawiają.

Pomyśl nad tym jaka nagroda, by Cię wzmocniła na dalszej drodze. Koniecznie stwórz swoją listę drobnych przyjemności. To ułatwi Ci drogę, bo do zmiany będziesz potrzebował/a zaangażowania, wytrwałości.


Mówiąc o wytrwałości chciałaby zwrócić uwagę, na kwestie tzw. „silnej woli”.

Otóż z badań wynika, że silna wola to nie kwestia genów. Nieprawdą jest, że jedni się z nią urodzili a drudzy nie. Okazuje się, że jest jak każdy mięsień, da się ją wyćwiczyć. Jest jednak zasobem niewyczerpalnym. Dlatego rano znaczenie łatwiej oprzeć się nam jedzeniu ciasteczka niż wieczorem. Silną wolę zużywamy np. gdy kontrolujemy swoje myśli, emocje, skupiamy się na określonym zadaniu, opieranie się pokusom.

To oznacza, że jeśli podejmujemy się zmiany na kilku polach może nam jej nie starczyć. Dlatego ważny jest wybór i priorytet na czym chcemy się skoncentrować.

Ci, których postrzegamy jako osoby, które mają silną wolę to ludzie, którzy tworzą dobre nawyki i tak organizują swoje życie, że nie muszą konfrontować się z pokusami. ( O tym jak tworzyć dobre nawyki powiem w osobnym filmie.) A co oznacza unikanie pokus?

Po prostu warto usnąć sobie przeszkody na drodze do realizacji celu.
Przykładowy jeśli się odchudzasz to lepiej nie mieć w domu szafki pełnej słodyczy, bo wtedy zdecydowanie pokusa, by po nie sięgnąć jest większa. Jeśli chcesz się skupić na jakimś zadaniu w pracy to lepiej wyciszyć komórkę, wyłączyć powiadomienia nie zaglądać na FB, bo jak zajrzysz co się dzieje w aktualnościach FB to może się okazać, że nim się zorientuję to minie mi tam godzina i trudno mi będzie zdążyć z przewidzianym zadaniem.

Zastanów się co dla Ciebie jest taką pokusą na drodze i wyeliminuj ją.


Ważne są też wszystkiego rodzaju "przypominajki", takie wspomagacze naszej pamięci. One mają służyć przypomnieniu sobie co i po co robimy. Temu służą np. wszelkie mapy wyobrażeniowe, wszystkie wizualizacje, żółte karteczki, każdy może mieć swój system. Trzeba pamiętać , że zmiana jest jednym z elementów naszego bieżącego życia. Często mamy bardzo dużo obowiązków, rożnych zadań do wykonania po drodze. Dokonanie zmiany należy zwykle tylko do jego obszaru naszego życia, jednego elementu. Te wszystkie "przypominajki" będą nam pomagać.

Możemy się też wzmocnić robiąc systematycznie ćwiczenia wyobrażeniowe jak to będzie gdy uda nam się osiągnąć cel lub jeszcze lepiej jak to jest gdy wykonujemy dobrze nasze zdania. Przykład Adama Małysza. Mówił on o swoich ćwiczeniach wyobrażeniowych dotyczących wykonania idealnego skoku.

Potężnym wzmocnieniem jest dla nas także wsparcie innych ludzi. Czasami o o tym zapominamy i kreuje się na samotnych bohaterów, ale za każdą indywidualną karierą sportową kryje się ktoś: trener, rodzic, małżonek.

O tym jakiego wsparcia potrzebujemy od innych ludzi opowiem w kolejnym artykule.


A dziś reasumując:
  • Nagradzaj się po każdym osiągniętym etapie
  • Ułatw sobie drogę, usuń przeszkody
  • Stwórz własny system "przypominajek"

Komentarze

Popularne posty