Jak wyznaczać cele?

Koniec roku i początek nowego to taki moment, który skłania do podsumowania i tworzenia planów.
Jedni to robią, bo zrealizowali wcześniejsze cele, innym wprawdzie się nie udało, ale wierzą, że to jest możliwe w tym roku, to tylko kwestia odpowiedzi na pytanie jak zrobić to efektywnie.
Są też tacy, którzy zniechęceni wcześniejszymi doświadczeniami unikają wszelkich planów czy postanowień.


                    Jeśli wolisz obejrzeć film zamiast czytać kliknij👉Cel


Aby Twoje postanowienia noworoczne, plany był skuteczniejsze wyjdź od podsumowania wcześniejszych doświadczeń, wtedy masz osobisty punkt odniesienia.

A więc zanim zaczniesz robić postanowienia w nowym roku zrób choćby krótkie podsumowanie starego. Warto wiedzieć co Ci wyszło w tym roku.
Z czego jesteś zadowolony?
Co jest do poprawy?
Co chciałbyś, by się zmieniło w przyszłości?
Czego nie chcesz już w swoim życiu?
Możesz sobie spisać odpowiedzi na te pytania.

Ja osobiście stosuje też ćwiczenie coachingowe tzw. koło priorytetów jako metodą podsumowania roku.

Osobiście polecam koło, bo daje szerszą perspektywę, patrzysz na życie całościowo, a nie przez pryzmat jednej dziedziny i do tego uwzględniasz emocje, które mają duże znaczenie w przypadku realizowania celów.

Ćwiczenie wygląda następująco : Rysujesz koło i dzielisz go na 8 cześć, w każdej z nich wpisujesz dziedziny życia, które są dla Ciebie ważne.
Przykładowo ja wpisuję w jednej części kariera/umiejętności, w następnej finanse, dalej związek, relacje, zdrowie, otoczenie, hobby/przyjemności i rozwój duchowy.
Jeśli dla Ciebie ważna jest jakaś inna dziedzina to wpisz ją zamiast którejś z tych którą zaproponowałam.
Następnie oceniasz jak czujesz się usatysfakcjonowany/a z poszczególnych dziedzin swojego, poprzez zakreślenie/pokolorowanie odpowiedniej części. Jeśli w skali 0 do 10 jesteś zadowolona/y na 5 to kolorujesz połowę, jak na 9 to kolorujesz prawie całą część. Możesz nie kierować się liczbami, po prostu zakreślasz cześć koła satysfakcji tak jak czujesz.
Na koniec patrzysz na koło i już wiesz jaką dziedzinę życia chciałabyś poprawić w przyszłym roku, a czego nie chcesz zmieniać, bo jest Ci z tym dobrze.

Teraz przejdź do wyznaczania celów.

Możesz wyznaczyć 8 celów, odpowiednio do każdej części, możesz wyznaczyć cele tylko do niektórych, wybranych dziedzin.

Z mojego doświadczania wynika, że choć warto wyznaczyć sobie cele w kilku obszarach, najlepiej 8 to jednak trudno jest je realizować wszystkie jednocześnie.
Lepiej wybrać sobie jakiś 1 cel (max 2 ), od którego zaczniesz już w styczniu, a następne dołączysz później. Nie trzeba nawet określać, kiedy się się nimi zajmiesz. Po prostu jak zrealizujesz jeden cel przechodzisz do następnego albo pod koniec marca czy innej wyznaczonej prze Ciebie daty zastanawiasz się czym się będziesz dalej zajmować.

Jak wybrać ten pierwszy cel? Na której dziedzinie się skoncentrować, czy od tej, która sprawia Ci najmniej satysfakcji czy od tej z której jesteś już jakoś zadowolony? To zależy ....

Czasami jakaś problem tak daje Ci już w kość, że nie sposób zająć się czymś innym, trzeba zacząć od rzeczy najważniejszej.
Czasami doświadczyłeś tylu porażek w tym obszarze, że utraciłeś całkowicie pewność siebie i potrzebujesz ją odbudować. Wtedy możesz zacząć od dziedziny w której lepiej sobie radzisz. Zrealizowanie jakiegoś celu w tym obszarze da Ci na poczucie sprawczości. Skoro udało Ci się zrealizować jakiś cel to znak, że dajesz radę, masz tą moc, możesz przejść do trudniejszego dla Ciebie obszaru. Ważniejsza od wyboru dziedziny jest świadomość dlaczego wybrałeś tą czy inną. Twoje dlaczego.

A jeśli wciąż nie możesz się zdecydować czym chcesz się najpierw zająć to skorzystaj z podpowiedzi wewnętrznego głosu i wykorzystaj metaforę.

Metafora pomaga doprecyzować cel, dają całościową i intuicyjną wizję.
A oto ćwiczenie z metaforą na przykładzie moich kart:

Potasuj karty i wyciągnij 8 z nich, każdą do poszczególnego obszaru. Popatrz na karty koncentrując się tylko na obrazie. Która z nich najbardziej przyciąga Twoją uwagę, która najbardziej kojarzy Ci się z wybraną dziedziną. W oparciu o ten obraz czym chcesz się zająć w pierwszej kolejności. Jaką kartę chcesz wybrać, na jakiej dziedzinie chcesz się najpierw skoncentrować.

Gdy już wybierzesz dziedzinę patrząc na kartę zastanów się nad celem.

Jaki cel przychodzi Ci na myśl. Zastanów się i go sformułuj.
I tu bardzo ważna uwaga - Ten cel musi być pod twoja kontrolą, musisz mieć na niego wpływ. Trzeba go tak zdefiniować, by zależał od Ciebie.
Przykładowo: Jeśli jesteś freelancerem i chcesz zwiększyć swoje dochody np. do poziomu 100 tys. rocznie to ten cel nie jest dobrze zdefiniowany coachingowo, bo nie jest całkowicie pod Twoją kontrolą. To czy wygenerujesz taką sprzedaż nie zależny tylko od Ciebie, ale też od szeroko rozumianego rynku i innych niezależnych od Ciebie czynników.
Jednak wiele elementów tego celu jest pod Twoim wpływem np. wszystkie systematyczne działania, które będziesz wykonywał by zwiększyć dochód. Od Ciebie też zależy jak będziesz rozmawiał z potencjalnymi klientami itd.
Mając więc na uwadze dochód skoncentruj się wyznaczając cel na swoich działaniach i pomysłach w tej kwestii, a nie na samej liczbie, kwocie do osiągnięcia.


Jeśli wciąż trudno Ci wyznaczyć cel to zapraszam na sesje coachingowe. Dobre zdefiniowanie celu to 50 % szans na jego realizację. Czasami wyznaczanie celu może zając nawet 3 sesje, ale warto.

Reasumując - By skutecznie zrealizować cele w przyszły roku:
  • Zrób podsumowanie zeszłego roku.
  • Popatrz na ten ubiegły rok całościowo, tj z perspektywy 8 ważnych dla Ciebie dziedzin życia.
  • Wybierz dziedzinę życia na której najpierw się skoncentrujesz,wybierz 1 cel od którego zaczniesz.
  • Znajdź swoje dlaczego, dlaczego zaczynasz od realizacji tego celu, dlaczego on jest dla ciebie ważny.
  • Tak zdefiniuj ten cel by jego realizacja zależała od Ciebie, była pod Twoją kontrolą.Komentarze

Popularne posty