Nieznane, chaos , jak się zachować?

Każdy z nas spotyka się z nieznanym, z sytuacją w której jesteśmy pierwszy raz i nie wiemy jak się zachować, nie mamy jeszcze doświadczenia. 


Przykładem nieznanego może być pandemia, zmienił się świat wokół nas i zasady, które kiedyś obowiązywały. Nie da się wprowadzić procedur postępowania opartych na analizie i wyciąganiu wniosków, bo zwyczajnie brakuje nam danych. 

A mimo tej niepewności jedyne co wiemy, to, to że musimy działać, że nie możemy tego przeczekać. Co zatem robić, gdy nie wiemy co robić?Jeśli wolisz obejrzeć film zamiast czytać kliknij👉Chaos


Okazuje się, że podpowiedź możemy znaleźć w mitach. 
Jest to wskazówka metaforyczna, pokazuje nam wzorzec postępowania, postawę bohatera.
Najciekawsze jest to, że wcale nie musimy ją zrozumieć logicznie. Analiza treści mitu pod względem psychologicznym czy socjologicznym nie jest warunkiem koniecznym.

Musimy ją „poczuć” , odwołać się do naszej intuicji i naśladować postawę bohatera.

Tak uczą się dzieci, naśladując dorosłych, wprowadzają wzorce zachowania, a dopiero potem przychodzi czas na zrozumienie.

Poniżej zapraszam do ćwiczenia coachingowego.

Za moment przytoczę mit, który u mnie wywołuje silne emocje. 
Jest to mit o drugiej pracy Heraklesa zleconej mu przez Eurysteusza.

Wyobraź siebie w tej historii. Poczuj się Heraklesem.


Tytułem wstępu: Eurysteusz był królem Tirynsu, rodowej siedziby Heraklesa. Był królem miejsca, którym kiedyś władał ojciec Amfitriona, można rzecz - dziadek Heraklesa. Dzięki tym powiązaniom Herakles mógł rościć sobie prawa do tronu Eurysteusza. Jednak Herakles zgodził się służyć jak niewolnik Eurysteuszowi. Była to jego pokuta za zabicie w szale żony i dzieci. Chciał się zrehabilitować i zacząć nowe życie. Euresteusz bał się o herosa, bał się o swój tron zlecał mu najtrudniejsze zadania, takie, który miały doprowadzić do śmierci bohatera. Zlecił mu 12 prac.

Walka z Hydrą Lernejską była jego 2 drugą pracą. Miała ona 9 głów z których 1 była nieśmiertelna. Hydra była pełna jadu. W tej walce Heraklesowi pomógł przyjaciel Jolaos. A walka przebiegła tak: Herakles wywabił z jaskini hydrę i zaczął mieczem ścinać jej głowy. Niestety na miejsce ściętej głowy odrastały dwie następne. Sytuacja wyglądała źle, wydawało się, że bohater przegra. Na szczęście wpadł na pomysł i prosił o swojego przyjaciela o pomoc. Gdy Herakles ściął głowę hydry, Joalos przypalał żagwią miejsce po ściętej głowie, a ta przestała odrastać. I dzięki temu Herakles ściął wszystkie głowy, a tą nieśmiertelna przysypał głazami. W ten sposób pokonał hydrę.

Teraz zadaj sobie pytania:

  1. Co jest dla Ciebie taką hydrą?
  2. Czy ktoś lub coś może Ci pomóc w tej walce?
  3. Co możesz zrobić inaczej, skoro dotychczasowe metody nie działają?
A jeśli ten mit do Ciebie nie przemawia sięgnij do współczesnych mitów. 

Jaki film wzbudził Twoje emocje? 
Poczuj się bohaterem tego filmu. 
Jak zachowuje się Twój bohater? Jak postępuję?
Co to oznacza dla Ciebie?

Komentarze

Popularne posty