Mit - Podróż bohatera w coachingu


Wielcy badacze jak Carl Gustav Jung, Joseph Campbell, James Frazer w opowieściach mitologicznych rozpoznają starożytną wiedzę psychologiczną, socjologiczną.

Nie jest to jednak wiedza rozumiana jako naukowe udowodnione tezy. To nie jest zbiór reguł i formułek, których uczą nas obecnie w szkole.

Mit religijny nie opowiada po prostu o wydarzeniu, które miało miejsce kiedyś dawno temu, w jakimś czasie historycznym. Mit dzieje się w czasie znieruchomiałym, dzieje się zawsze teraz. Historia, którą opisuje jest przez odbiorcę przeżywana i doświadczana. Dzięki temu zawarte w niej prawdy o nas samych są lepiej są zrozumiałe i zapamiętane.
Jeśli wolisz obejrzeć film zamiast czytać kliknij 👉Podróż bohatera


Według Josepha Campbella bohater mitów był są nośnikiem uniwersalnych prawd o osobistym samo-odkryciu i samo-transcendencji, o roli w społeczeństwie i w związkach pomiędzy dwojgiem ludzi.

Zauważał on pewien wzorzec, który występuje w mitach.

Wyprawa bohatera ma swój początek w zwyczajnym świecie. Tu bohater wzywany jest do przejścia w niezwykły świat (zew przygody). Jeśli bohater zaakceptuje wezwanie, to musi stanąć w obliczu zadań i prób (droga prób) – niekiedy bohater musi przejść przez te próby samodzielnie, w innych przypadkach ktoś mu pomaga. W najtrudniejszym momencie przejścia bohater musi przetrwać szczególnie ciężką próbę. Jeśli bohater przetrwa, to może uzyskać wielki dar (cel ,korzyść). Wówczas musi zdecydować, czy wrócić z tą korzyścią (do zwyczajnego świata), stając przed koniecznością pokonania przeciwności w drodze powrotnej. Jeśli bohaterowi powiedzie się powrót, korzyść lub dar mogą być użyte do uczynienia świata lepszym.

Niektóre mity zawierają wiele z wymienionych faz, podczas gdy inne zawierają tylko wybrane.

Teoria Campbella była świadomie wykorzystywana przez wielu różnych współczesnych pisarzy i artystów - np. na niej opierają się „Gwiezdne wojny” Georga Lucasa.

„Podroż bohatera” można też wykorzystać w coachingu czy psychoterapii. W końcu w obu tych dziedzinach chodzi nam odkrycie prawd dotyczących funkcjonowania w życiu, zasad podejmowania decyzji.


Podróż bohatera jest to technika coachingowa pomagająca klientowi ogarnąć całościowe zmiany w życiu. Pozwala metaforycznie ująć transformacje. Klient jest bohaterem swojej historii, a coach jego towarzyszem.


Pracując z klientem najpierw przedstawiamy mu w zarysie schemat „Podróży Bohatera” Johepha Campbella. Mówimy o etapach tej przygody, tak by mógł go sobie jak najbardziej plastycznie wyobrazić tą historię. Zwracamy uwagę na poszczególne elementy narracji: zwykły świat, wezwanie do przygody, odrzucenie wezwania, spotkanie mentora przejście przez pierwszy próg, sojusznicy, droga do najciemniejszego miejsca, najcięższa próba, nagroda, droga powrotna, dar dla świata.


A następnie zachęcamy do opowiedzenia takiej symbolicznej historii o swoim życiu. Możemy zadawać pytania pomocnicze np.:


W jakim momencie swojej podroży jesteś?
Jakie wyzwanie podejmujesz?
Jak jest Twoje doświadczenie?
Co uzyskałeś?
Kto, co jest twoim sprzymierzeńcem?
Kto, co jest twoim wrogiem?
Czego cię to nauczyło?
Co możesz z tego wykorzystać?

Komentarze

Popularne posty