Jak odpoczywać by mieć potem więcej energii do działania?

Niedawno świętowaliśmy światowy dzień Wellbeing czyli poczucia dobrostanu.
Warto z tej okazji zadać sobie pytanie: Czy dobrze się czuję fizycznie, mentalnie, emocjonalnie? Czy swoje życie uważam za wartościowe i sensowne?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to wspaniale, gratuluję Ci. Jeśli „nie” może potrzebujesz coś zmienić, a może wystarczy jak zwyczajnie odpoczniesz....

Tylko czy umiesz się regenerować?

Już w 1989 pisał o tym Stephan Covey w książce „7 nawykach skutecznego działania”. Dla przypomnienia Oto historia, którą zamieścił. 

Wyobraź sobie ze natkałeś się w lesie na kogoś, kto gorączkowo ścina drzewo. 
- Co robisz? pytasz 
- Nie widzisz? odpowiada ze zniecierpliwieniem - Ścinam to drzewo. 
- Wyglądasz na wykończonego? stwierdzasz,  Długo już to robisz?
- Ponad 5 godzin. 
- Może zrób sobie przerwę i naostrz piłę? Z pewnością poszłoby ci wtedy szybciej. - Nie ma czasu na ostrzenie piły, odpowiada mężczyzna - Ścinam drzewo.


Jeśli wolisz obejrzeć film zamiast czytać kliknij 👉 Odpoczynek 

Niby oczywiste, ale my o tym zapominamy. Codzienne zadania powodują, że nie uwzględniamy w naszym planie dnia odpoczynku
.

Ciągła praca na wysokich obrotach angażujących umysł może doprowadzić do wypalenia zawodowego, stres obniża odporność organizmu. Słyszałam naprawdę wiele historii osób, które tak intensywnie pracowały w korporacji, bez wytchnienia, że wypaliły się zawodowo albo podupadły znacząco na zdrowiu fizycznym.

Gdy przekroczysz pewną granicę bardzo trudno jest wrócić do stanu przed. Możesz się okazać zbędny dla swojego pracodawcy. Pamiętaj o tym. Jeśli zostaniesz nawet wyrzucony z obecnej pracy, a jesteś zdrowy fizycznie i mentalnie znajdziesz nową po jakimś czasie, a jeśli wpadniesz w wypalanie zawodowe, możesz już nigdy nie wrócić nie tylko do tego pracodawcy, ale do zawodu jako takiego. Twoja kariera w tym obszarze może się skończyć, tak jak dla sportowca, który doświadczył skutków nieodwracalnej kontuzji.


Dlatego wszystkie osoby, które pracują "głową" muszą pamiętać, że trzeba się regenerować każdego dnia, a nie raz na rok podczas wakacji spędzonych np. w jakimiś bogatym kurorcie.

Nie możesz liczyć na to będziesz cały rok intensywnie pracować, a następnie udasz się na 2 tygodniowy lub teraz bardziej popularny tygodniowy urlop i już załatwione – zregenerujesz siły na kolejny rok.


Potrzebujemy na regenerację czasu nie tylko w weekend, ale też w ciągu dnia.


Zapewne nie raz słyszałeś, że potrzebujesz aktywnego odpoczynku, a nie leżenia na kanapie przy telewizorze.

Czy tak jest zawsze? No to zależy. Jeśli pracujesz 8 godzin fizycznie np. na budowie czy sprzątając to nie potrzebujesz dodatkowej dawki ruchu. Ta kanapa nie jest wtedy tak zła. Pytanie tylko czy na prawdę czujesz się radosny i pełen energii oglądając TV. Może czasami więcej frajdy sprawiłaby Ci np. rozmowa z bliskimi Ci osobami albo jakieś inne zajęcia.


Jeśli jednak pracujesz umysłowo to nie zmęczyłeś się fizycznie, zmęczył się Twój mózg i to on musi odpocząć. Nieustanne myślenie, analizy, retrospekcje, koncepcje, plany, strategie wyczerpują. Notabene możesz czuć się przy tym wyczerpany fizycznie, tak jakbyś pracował w kopalni. To jest jednak złudzenie - zmęczył się twój mózg a nie mięśnie.

A czy mózg odpoczywa? Generalnie nie, pracuje nawet wtedy gdy śpimy. Jednak mózg czasami wchodzi w tryb takiego autopilota i to jest dla niego regenerujące.


Dzieje się tak np. gdy uprawiamy sport, medytujemy, lub wykonujemy proste monotonne czynności domowe.


Uprawiając sport zyskujesz w bonusie także endorfiny. Wybierając go nie kieruj się modą tylko własnymi upodobaniami ( np. babington zamiast sztuk walki) i możliwościami fizycznymi czyli może nording walking zamiast biegania. 

Ważne byś robił to systematycznie, jeśli nie ma czasu lub pieniędzy na treningi zorganizowane w klubach, ćwicz sam w domu lub na zewnątrz. Ćwiczenie w klubach jest dla po prostu łatwiejsze, bo atmosfera klubu, inne zaangażowane w sport osoby bardzo pomagają nam w utrzymaniu motywacji do wysiłku.

Dlaczego mówimy o systematycznych ćwiczeniach, bo wtedy wytwarzasz  pozytywny nawyk. Robi się to z czasem dla Ciebie naturalne i łatwo ci się będzie mobilizować do ruchu.
Uczysz się odpoczywać i wzmacniasz swój organizm nawet przy małej dawce ruchu. (pamiętaj lepiej 30 minut tygodniowo niż nic)


Inna formą odpoczynku jest medytacja. Może ona przybierać różne formy. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wyciszające umysł. Może to być medytacja w ruchu np. joga lub spacer. Spacer to przykład na ćwiczenia uważności, po warunkiem, że koncentrujesz się na otaczającej Cię przyrodzie, a nie na własnych myślach..

Możemy też ćwiczyć uważność koncentrując się na zmysłach np. słuch – wieczorne słuchanie muzyki, dotyk i zapach – domowe SPA, wzrok – możemy bujać się w hamaku i obserwować niebo.


Umysł regenerują także proste monotonne czynności domowe. np. przygotowanie posiłków – krojenie warzyw, obieranie ziemniaków itp. szycie, robienie na drutach. 

Ważne by szukając swoich metod na regenerację nie podchodzić do tego jak do zadania do wykonania, nie napinać się wewnętrznie.

Możesz tez znaleźć odpoczynek w hobby, modelarstwie, a może gotowaniu, szyciu, robieniu na drutach czy pracy w ogródku.


No i na koniec coś oczywistego - wysypiaj się. Mózg do intensywnej pracy potrzebuje snu. Zadbaj o sen.

Komentarze

Popularne posty