Jak wygląda proces coachingowy? Ile trwa?

Proces coachingowy to po prostu cykl sesji coachingowych (tj. spotkań między Tobą a coachem). Opisując go zacznę od liczb 😁.Proces coachingowy -film  👈 jeśli wolisz oglądać zapraszam na mój kanał na YouTube

Pierwszą liczbę, którą przedstawię to ilość spotkań. Liczba ta zależy od tematyki coachingu i przeciętnie wynosi od 3 do 10. Pojedyncze spotkanie trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny, choć można umówić się indywidualnie na dłuższe, jeśli masz taką potrzebę.

Przerwa między poszczególnym spotkaniami wynosi ok. 1 do 3 tygodni. Jest to czas na podsumowanie i testowanie przez Ciebie rozwiązań. Łatwo więc policzyć, że cały proces coachingowy jest znacznie krótszy w porównaniu z procesem psychoterapeutycznym i wynosi średnio od 2 do 6 miesięcy.

W procesie coachingowym podstawą jest partnerstwo, atmosfera wzajemnego szacunku, akceptacji wartości i zrozumienia. Co z tego wynika?

Po pierwsze dobierasz coacha na zasadzie czy pasuje Ci , ta konkretna osoba (masz do niej zaufanie, dobrze się czujesz w jej towarzystwie)

Po drugie na początku wspólnej pracy określacie czy umawiacie się ustnie na cykl sesji czy podpisujecie umowę oraz na jakich warunkach: np. jak będziecie się komunikować (bezpośrednio, telefonicznie, mailowo lub za pomocą komunikatorów np. Zoom), wstępny harmonogram spotkań, ile czasu przed spotkaniem możesz go odwołać bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

W tym procesie liczy się Twoje zaangażowanie, coach nie jest nauczycielem, który przekazuje instrukcje, ani cudownym uzdrowicielem. Jego rolą jest pobudzenie Cię do twórczych rozwiązań. Czasami dzieli się własnymi opiniami czy wyraża sugestie. Możesz je zarówno przyjąć jak i odrzucić, to Ty decydujesz.

Przebieg sesji w zależności od Twoich potrzeb może mieć charakter bardziej lub mniej ustrukturalizowany. Ostatnie spotkanie to sesja podsumowująca cały proces.

Spotkania z coachem nie są zwykłą towarzyską rozmową. Są one w pewien sposób zorganizowane i rolą coacha jest pilnować, by proces przebiegał według modelu, który Ci przedstawi.

Model w oparciu, który ja pracuję opiera się na następujących etapach.

I Cel (Czego tak naprawdę chcesz?, to jedne z pytań , które się pojawi)

II Rzeczywistość ( Jak jest teraz? Czym dysponujesz? Itd.)

III Planowanie (Jakie są opcje?)

IV Działanie ( Co teraz zrobisz?)

V Przegląd (Co się wydarzyło?)

Wiem, że trudno sobie to wyobrazić, jeśli nigdy nie byłeś na sesji coachingowej, opis jest zawsze bardzo suchy, proponuję Ci więc umówić się na bezpłatną, półgodziną sesję próbną on-line.😊

Komentarze

Popularne posty