Czym jest coaching? Kiedy wybrać sesje z coachem, a kiedy udać się na psychoterapię?


W literaturze fachowej funkcjonuje wiele definicji coachingu. A oto jedna z nich zaproponowana przez CoachingWise

"W coachingu chodzi o wspomaganie ludzi w zdobyciu tego, czego pragną bez robienia tego za nich lub mówienia im, co mają robić."
Czym jest coaching- film 👈 Jeśli wolisz oglądać zapraszam na mój kanał na YouTubePrzyjrzymy się bliżej tej definicji.

Po pierwsze coaching jest dla osób, które chcą lepiej pokierować swoim życiem, osiągnąć jakiś cel, rozwiązać jakiś problem.

Jest on odpowiedzią na coraz częściej odczuwany przez nas stres i zapotrzebowanie bycia bardziej efektywnym we współczesnym, konkurencyjnym społeczeństwie.

Korzenie coaching sięgają sportu, a za prekursora uważamy Timothy Gallewey. Odkrył on jak ważne są czynniki psychologiczne w osiąganiu przez zawodników wybitnych rezultatów. Swoje wnioski przełożył na nowatorską pracę z zawodnikami.

Po drugie z definicji wynika, że coach podczas sesji nie mówi co masz robić ze swoim życiem. On głównie zadaje pytania, uważnie słucha Ciebie i mówi co usłyszał w Twojej wypowiedzi. Może Ci też zaproponować różne ćwiczenia. Udzielić wsparcia.

W czasie procesu coachingowego lepiej poznasz samego siebie, rozwiniesz samoświadomość. To pozwoli Ci po pierwsze lepie wykorzystać swoje mocne strony, wszelkie Twoje zasoby, zwiększy Twoją kontrolę nad własnym życiem. Dzięki temu zbudujesz wiarę w siebie , swoje możliwości.

Coaching może dotyczyć zagadnień zarówno osobistych jak i zawodowych. Proces ten może być związany z biznesem, rozwojem kariery, wyborem czy zmianą jej ścieżki, finansami, zdrowiem, dbałością o siebie i relacjami interpersonalnymi.

W coachingu znajdziesz pewnie podobieństwa do psychoterapii. Ale to nie to samo. Czym się różni:

W przeciwieństwie do psychoterapii w coachingu nie koncentrujemy się na przeszłości, minionych błędach, ale na przyszłości i możliwościach, jakie niesie. Nie ma tu dogłębnej analizy dzieciństwa i jego wpływu na nas.

Coaching nie leczy zaburzeń natury emocjonalnej czy poznawczej. Nie może, więc zastępować psychoterapii, choć może być jej uzupełnieniem.

Coaching jest dla osób, które chcą osiągnąć wybrane cele, przyspieszyć tempo rozwoju, zwiększyć swój poziom satysfakcji, (jakości życia).

Nie chodzi tu o uporanie się z silnym bólem emocjonalnym, uzyskaniem ulgi, ukojeniem od problemów natury psychologicznej. Przykładowo możesz z coachem pracować nad lepszym radzeniem sobie ze stresem w codziennym życiu, ale jeśli ten stres tak się nasila, że uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, jego skala to już panika, fobia lub wynika z traumatycznego doświadczenia to wtedy nie idziesz do coacha tylko na psychoterapię. Jeśli jesteś smutny i sfrustrowany i chcesz coś z tym zrobić, to coaching jest właściwą metodą. Jednak gdy Twój smutek przeradza się w totalną bezradność, depresję to wówczas szukasz psychoterapeuty.

Jeśli masz wątpliwość pisz do mnie. Podpowiem Ci do kogo się udać.

Komentarze

Popularne posty