Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami – technika „odwrócenie uwagi”

Chłopak gra namiętnie w grę komputerową, dziewczyna jednym tchem ogląda kolejne sezony ulubionego serialu. Czy to jedynie rozrywka, może już uzależnienie, a może świetny sposób by życie było bardziej znośne i lepiej sobie radzić ze stresem....
Jak to jest ? Niewątpliwie stres wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Można traktować je jako następstwo stresu lub jak jego element. Warto pamiętać, że każda emocja, w tym tak zwana negatywna jest potrzebna. Można ją traktować jako posłańca z bardzo ważną dla nas informacją. Warto odczytać tą informację nim zechcemy „zabić” posłańca.

Zrozumienie jak działają emocje ułatwia nam ich akceptację, a tym samym zmniejsza negatywne oddziaływania na nas. (zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych artykułów – negatywne emocje oraz smutek, gniew, strach, wstyd.)

Nie mniej jednak nie zawsze ta wiedza pomaga. (cóż sama coś o tym wiem) Czasami siła negatywnych emocji jest tak duża (a to zawsze kwestia wewnętrznej oceny), że czyni ona nasze życie niezwykle uciążliwym, a czasami wręcz uniemożliwia nam funkcjonowanie. ( w tym ostatnim przypadku potrzebujemy wsparcia specjalisty – psychoterapii).

Co wówczas robić? Mamy naprawdę dużo możliwości. Wiele jest metod opisanych w różnych książkach. Warto z tych technik wybrać coś dla siebie.

Dla części z nas stosunkowe łatwe do opanowania będzie odwracanie uwagi od negatywnych myśli. Mogli to robić wcześniej, instynktownie i wyćwiczyć się w tej metodzie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Emocje nie pojawiają się znikąd, nasza interpretacja sytuacji, nasze myślenie je nakręca. Przykładowo im więcej myślimy o tym jak wielka jest nasza porażka, ile straciliśmy związku z tym, tym bardziej jest nam smutno. W momencie gdy przestaniemy myśleć o tej katastrofie i jej negatywnych skutkach uda nam się uspokoić. Nie da się jednak przestać myśleć na zawołanie, można jedynie myśleć o czymś innym, na czymś innym skoncentrować uwagę. I tu właśnie wkracza technika „odwrócenie uwagi”.

Polega ona w skrócie na tym, by zająć umysł czymś innym, najłatwiej czymś przyjemnym. Może to być jakaś rozrywka np. gra komputerowa lub planszowa, film czy dobra książka, generalnie coś co lubimy robić i co zaprzątnie całkowicie naszą uwagę.

Możemy także skoncentrować się na drugim człowieku np. na zabawie z dzieckiem i jego emocjach albo na naszym zwierzaku domowym.

Odwrócenie uwagi może też nastąpić gdy skoncentrujemy się na jakimś działaniu, jakieś pracy, która zaprzątnie naszą uwagę np. wykonanie tych obowiązków zawodowych, które lubimy lub hobby, które nas pochłania.

Możemy też odwrócić naszą uwagę przez myślenie samo w sobie: np. rozwiązywanie krzyżówek, jakiś zagadek, snucie marzeń lub wracanie do pozytywnych wspomnień.

Możemy też skoncentrować się na naszym ciele np. ćwicząc jogę czy uprawiając jakiś sport , obserwować gdzie odczuwamy napięcie lub jak pracują nasze mięśnie, jak wykonujemy konkretny ruch ciała.

Możemy więc wybrać lub stworzyć sobie własne metody odwracania uwagi. Najważniejsze przy tej technice jest świadomość, że jest to tylko metoda na radzenie sobie z emocjami, ona nie rozwiązuje problemu. Jeśli stres wywoła jakaś konkretna sytuacja np. utrata pracy to odwrócenie uwagi pozwoli nam o tym na chwilę zapomnieć i lepiej się poczuć, jednak nie sprawi, że znajdziemy pracę.

W sytuacji, gdy nie możemy już nic zrobić jest dobrą metodą radzenia sobie ze stresem, ale w sytuacji, gdy potrzebne jest jakieś nasze działanie, zmierzenie się z zaistniałą sytuacją to tylko metoda uzupełniająca. Dzięki niej poprawimy sobie nastrój i łatwiej będzie nam w omawianym przypadku usiąść przed komputerem i wysalać aplikacje na ogłoszenia o pracę.

Wspomniana wcześniej gra komputerowa, może więc być świetną metodą polepszenia nastroju, może też być ucieczką od realnego świata i problemów z nim związanych, może też stać się uzależnieniem, gdy tylko w ten sposób radzimy sobie ze stresem.

Komentarze

Popularne posty