Czy chcesz być osobą pożądana przez pracodawców? Co potrzebujesz?


Nasza rzeczywistość zawodowa ulega bardzo dynamicznym przeobrażeniom. Globalna gospodarka zmienia się przez upowszechnianie Internetu, technologii opartych na sztucznej inteligencji i robotyzacji. Maszyny zastępują pracowników fizycznych. A ostatnio algorytmy wpisane w różne systemy zastępują niektórych pracowników umysłowych.
Możemy to zaobserwować na przykładzie branży finansowej. Kiedyś potrzebowaliśmy udać się do oddziału Banku by załatwić wszelkie sprawy finansowe. Obecnie zdecydowaną większość z nich załatwiamy zdalnie korzystając z Internetu, a tylko w wyjątkowej sytuacji potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z pracownikiem banku.

To powoduje, że duża cześć obecnie wykonywanych przez nas zawodów zniknie, większość ulegnie zmianie i z pewnością pojawią się nowe, których jeszcze nie znamy.

W tej niepewnej sytuacji na pierwszy plan wysuwa się elastyczność dostosowania, a to oznacza umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy i „oduczania” starych.

Takie wnioski nasuwają się też z badania Bilans Kapitału Ludzkiego prowadzonego w latach 2017-2018. Według niego najbardziej cenione przez pracodawców są umiejętności związane z samoorganizacją, interpersonalne, kognitywne.

Umiejętności kognitywne oznaczają uczenie się nowych rzeczy, pomysłowość, kreatywność, analiza informacji i wyciągania wniosków.

Samoorganizacja jest to odpowiedzialność, zarządzanie czasem, i terminowość, samodzielna organizacja, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

Umiejętności interpersonalne oznaczają bycie komunikatywnym i jasne przekazywanie myśli, łatwe nawiązywanie kontaktów z ludźmi, praca w grupie, biegłe posługiwanie się językiem polskim.

Tyle badania. Najważniejsze pytania do Ciebie to:

Jakie umiejętności z tu przedstawionych posiadasz?
Czy twój pracodawca jest ich świadomy?

Kolejne równie ważne:
Nad jakimi umiejętnościami warto popracować, by podnieść swoją pozycje na rynku pracy?
Czy jesteś gotowy by się ich uczyć?
Czego/kogo do tego potrzebujesz?Komentarze

Popularne posty