Radość życia


Każdy z nas ma swoje zalety jak i wady. Nie ma ludzi idealnych. W pewnych sytuacjach posiadanie pewnych cech, przynosi nam ewidentne korzyści, gdy w innych z tego samego powodu możemy ponieść porażkę.

Przykładowo w chwilach zagrożenia, w kryzysie świetnie sprawdza się osoba, która ma dyktatorski styl działania. Podczas pożaru ktoś, kto wydaje rozkazy, nadaje wyraźny kierunek działania, łagodzi lęk daje nam poczucie bezpieczeństwa i szybkie rozwiązanie. W sytuacji zagrożenia życia nie ma czasu na dialog, wspólną debatę.

Jednak ten sam styl działania, gdy zmiany wymagają nowej wizji, nowej strategii działania zabija kreatywność.
To jak jak pracować na własnym rozwojem uwzględniając tym, kim jesteśmy podpowiada nam Daniela Goleman, Richarda Boyatzis, Anni Mc KeeKsiążka w książce „Naturalne przywództwo Odkrywanie mocy inteligencji emocjonalnej”. 

Według autorów kluczowym elementem rozwoju jest inteligencja emocjonalna. Obejmuje samoświadomość, samokontrolę, świadomość społeczną i zarządzanie relacjami.

Fundamentem wszelkich "mądrych" zmian jest samoświadomość. To dzięki niej możemy rozpoznać, jakie emocje nami kierują i jak uczucia wpływają na nas samych i wyniki naszej pracy. Znamy swoje mocne i słabe strony. Wiemy, kiedy prosić o pomoc, a kiedy doskonalić nowe umiejętności. Samoświadomość umożliwia nam budowanie poczucia własnej wartości i posługiwanie się intuicją przy podejmowaniu decyzji.


Samoświadomość oznacza w skrócie, że wiemy, kim jesteśmy.

Często jest jednak tak, że dostosowując się do nowych sytuacji, do wymagań innych ludzi stajemy się kimś innym, nieświadomie tworzymy nowe Ja. Gdzieś się gubimy.


Autorzy proponują test nazywając go testem Logana, a dla mnie to test radości. Ocenia on jak bardzo jesteś sobą.

Proponują zadać sobie następujące pytania:

Czy budzisz się ciekaw, co się dzisiaj wydarzy i nie chcesz spać dłużej niż to absolutnie konieczne?
Czy śmiejesz się tak często jak kiedyś?
Czy równie wiele rzeczy jak niegdyś w twoim życiu osobistym sprawia ci radość?
Czy tak samo cieszy cię praca?

Jeśli na większość pytań odpowiadasz przecząco to sygnał, że straciłeś radość życia. Najprawdopodobniej zgubiłeś kontakt ze swoim realnym ja i może warto zastanowić się, kim się stałeś.


Jeśli chcesz odzyskać radość życia to trzeba coś zmienić.

Skup się na tym, Kim chcesz być, pomyśl o własnym ideale, a nie tym wymyślonym przez innych. To początek pracy nad sobą. Porównanie twoje idealne ja i tego realnego umożliwi Ci określenie drogi, którą masz przebyć i konkretnych kroków, od których masz zacząć.

Komentarze

Popularne posty