Potrzeba bliskości

Większość z nas odczuwa potrzebę bliskości, choć współczesny świat utrudnia nam jej zrealizowanie. Żyjemy w samolubnej kulturze, w której bardziej ceniony jest sukces i prestiż niż głębokie relacje.  Pędząc przez życie, wykorzystując nowoczesne technologie możemy często znaleźć jedynie jej substytut. 
Ziyad Marar w książce „Bliskość” opisuje ją wnikliwie oraz podpowiada gdzie szukać inspiracji by otworzyć się na bliskość.

Ważne jest uświadomienie sobie, że potrzebie bliskości towarzyszy często silny lęk przed nią. Bliskość wymaga byśmy się odkryli przed innym człowiekiem. A to oznacza, że zawsze coś może pójść nie tak. Zamiast  „uśmiechu” możemy spotkać się z „drwiną”. Wtedy stajemy się bezbronni. Odtrącona bliskość niesie upokorzenie, wstyd, ból, którego unikamy. Z drugiej strony szczelne okrycie się maskami uniemożliwia bliskie spotkanie z drugim człowiekiem. A my pragniemy połączenia z innymi. Chcemy zmniejszyć ból jaki niesie samotność. Jesteśmy istotami społecznymi. Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa i bycia zrozumianym.

Każdy z nas nieco inaczej postrzega bliskość. To bardzo subtelne przeżycie. Według autora bliskość ma 4 cechy; wzajemność, sekretność, emocje, życzliwość.

Wzajemność to wzajemne zrozumienie, potwierdzenie sobie nawzajem (często bez słów), że dostrzegamy się. Bliskość wymaga dostrajania się i dostosowywania. Do tego potrzebna jest empatia. Trzeba połączyć zrozumienie, współodczuwanie i umiejętną komunikację. Wymaga to spostrzegawczości, uwagi skierowanej na innego człowieka.
Sekretność oznacza, że nasze zrozumienie jest do pewnego stopnia ukrywane przed innymi.
Emocje sygnalizują, że coś ma dla nas znaczenie, jest ważne. Jeśli nie dopuścimy, żeby emocje nad nami zaoponowały odrzucimy szansę na bliskość. Emocje nas uwiarygodniają w oczach innych, bo ciężko je udawać (choć potrafią to dobrzy aktorzy). Chodzi o to, by dać im na tyle nad sobą zapanować, żeby było po nas widać, że mówimy szczerze i nie w pełni to kontrolujemy. Słabnięcie ekspresji emocjonalnej jest jednym z powodów, dla których trudno może być podtrzymać bliskość w długotrwałym związku.
Życzliwość oznacza, że tożsamość każdego z partnerów jest zachowana, nie rozpływa się, a  jest zaakceptowana przez drugiego. Bliskość wymaga opartego na zaufaniu, szacunku i sympatii nastawienia. W bliskości dwoje ludzi jest równocześnie razem i osobno. Ktoś zna nas i kogoś my znamy.

Trudno jest znaleźć receptę na bliskość czytając książki psychologiczne, socjologiczne czy filozoficzne. Tam są ogólne tezy, a my potrzebujemy konkretnych rozwiązań.  Autor uważa, że najwięcej inspiracji   daje nam sztuka. Poprzez obrazy, muzykę, filmy czy powieści możemy znaleźć wskazówki. Literatura pozwala nam wczuć się w sytuację i sposób myślenia bohatera, pokazuje jego wewnętrzny punkt widzenia. Wiedza psychologiczna to wiedza zewnętrzna.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moc pytań

Negatywne emocje a szczęście

Pozytywne emocje a szczęście